Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt újabb feljelentés született egy hosszú, évek óta húzódó ügyben. A gyanú szerint csaknem félmilliárd forintnyi követelést nem sikerült több mint 10 évig érvényesítenie a városi vagyonkezelő korábbi vezetőinek. A régi és bonyolult ügylet részleteit a pécsi önkormányzati cégek átvilágítását végző szakértők derítették fel, és sikerül köddé válása előtt a félmilliárdos ingatlanvagyont is megszerezni – írja a pécsi önkormányzat közleménye, amit az alábbiakban változtatás nélkül közlünk.
Az ügy még 2008-ban kezdődött. A PVH jogelődje, a Pécs Holding Zrt. és egy befektető kötött szerződést a Búza téri kispiac területének fejlesztésére. A konstrukció lényege az volt, hogy a fejleszteni kívánt telket az önkormányzat vagyonkezelője biztosítja, a vállalkozó pedig lakóingatlanokat és egy közel ezer négyzetméteres üzletházat épített volna a befektető Pécs Holding részére.
Az eredeti szerződést összesen hat alkalommal módosították. Az önkormányzat befektetése egészen mostanáig nem térült meg. Sőt, a szerződések módosításával több alkalommal is kamatról, kötbérről mondtak le az önkormányzat vagyonkezelő cégének volt vezetői, miközben az ingatlanfejlesztésre létrehozott projektcégek hálója, és azokban az önkormányzati tulajdon egyre követhetetlenebbé vált.
Projektcégek hálójában
2008
Létrejön az eredeti keretmegállapodás a Pécs Holding (a későbbi Pécsi Vagyonkezelő) és a Minerva-Udvar Kft. mint vállalkozó között. Az első szerződés szerint az ingatlanfejlesztésnek 2012-ben le kellett volna záródnia, azonban az eltelt több mint 12 év alatt a várt beruházás nem valósult meg.
A Pécs Holding és a Minerva-Udvar Kft. ebben az időben közös projektcéget hozott létre, ez volt a Pécsi Kispiac Kft. A Pécs Holding ide apportálta a fejlesztés alapjául szolgáló ingatlanokat, cserébe 99 százalék részesedése volt a projektcégben, szemben a Minerva-Udvar Kft. egy százalékával.
Hogyan lesz egy nagy értékű telekből fedezetlen és behajthatatlan követelés? A telket a Pécs Holding biztosította a projekthez, a Minerva-Udvar pedig 465,5 millió forinttal lett adósa a Pécs Holdingnak azáltal, hogy a telket tulajdonló projektcég – a Pécsi Kispiac Kft. – Pécs Holdingos üzletrészét megvásárolta. Az üzletrészvásárlás azonban valós pénzmozgás nélkül történt, tehát az ügylethez pénzre nem volt szükség. Ezt követően a tulajdoni viszonyok megfordultak, a Pécs Holding egy százaléka állt szemben a Minerva-Udvar Kft. 99 százalékával. A város tulajdonából szempillantás alatt kikerült egy értékes belvárosi ingatlan anélkül, hogy az ügyletből a városnak bevétele származott volna, vagy akár csak bármilyen biztosítéka lett volna a megtérülésre.
A vállalkozó, az így keletkezett adósságot – az elképzelés szerint – a felépítendő ingatlan néhány üzlethelyiségének tulajdonba adásával, illetve 53 millió forint egyéb úton való teljesítésével egyenlítette volna ki 4 év alatt.
2010
A vállalkozó az ingatlanfejlesztést több ütemre (Déli, Északi és Keleti területekre) darabolja, ezért a Pécsi Kispiac Kft. mellett létrejön három újabb projektcég: a Dél-keleti Pécsi Kispiac Kft., a Dél – Nyugati Kispiac Kft. és a Keleti Pécsi Kispiac Kft. A Pécs Holding utódja, a PVH Zrt. mindegyikben 1 százalékos üzletrésszel rendelkezett.
2010-ben már túl vagyunk az eredeti szerződés 3. számú módosításán is. Ebben az időben megfogalmazódik annak az aggálya, hogy a Minerva-Udvar Kft. vagy valamely projektcég csődje esetén a vállalkozó, a Pécs Holding követelését nem tudja teljesíteni.
Ennek ellenére a Pécs Holding valós biztosítékot nem kapott az üzletház megépítésével kapcsolatban, fedezetlen maradt az ügylet, ugyanakkor a teljesítési határidőket eltolták.
2017
Eltelt közel 10 év és egy újabb határidő-módosítással (5. számú módosítás) a felek 2020. július 14. napjában határozták meg a projektzárást. Az új időpontot egyébként az épületek energiaellátásának modernizálásával indokolták. A Pécs Holding lassan 10 éves követelése továbbra is kiegyenlítetlen.
2017–2019
Az említett projektcégekben, mint kiderült, már nincs is ingatlanvagyon. Ezeket ugyanis három újonnan létrehozott cégekbe – MILDAM Kft., VITLAND Kft., LEPBILD Kft. – juttatta a Minerva-Udvar Kft., az önkormányzati vagyonkezelő tudta nélkül. Ezen cégekkel a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt-nek korábban semmilyen szerződéses kapcsolata nem volt. Felmerül a kérdés, hogy a közel 500 millió forintos követelés akkor kivel szemben érvényesíthető?
Arra, hogy az önkormányzati érdekeltségnek mennyire nem volt semmilyen biztosítéka, két nagyösszegű hitelfelvétel a legjobb példa. A MILDAM és a VITLAND tulajdonlása idején 2017-ben 50, majd 2018-ban további 495 millió forintos hitel jelzálogjogát, elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeztek be az eredetileg városi tulajdonú telekre. Mindez nem történhetett volna meg, ha a PVH a korábbi szerződési rendelkezések szerint biztosítékot kér a befektető(k)től.
Szerződésmódosításokon át veszett el a kötbér
Az eredeti szerződés alapján 2012-re véget kellett volna érnie a projektnek úgy, hogy az önkormányzat vagyonkezelő cége mintegy 1000 négyzetméteres üzletházzal gazdagodik. Azt, hogy a kivitelező cég újra és újra mentesült a kötbérek, kamatok megfizetése alól, 2019-ig összesen 6 szerződésmódosításnak köszönheti.
2009
A Pécs Holding azon túl, hogy a telket ellenérték nélkül átadja a vállalkozónak, további 23 millió forint tagi kölcsönt fizet be a Pécsi Kispiac Kft.-be, hogy a projekt el tudjon indulni. A követelést kamatokkal együtt 35,4 millió forinton tartották nyilván 2020-ban, visszaszerzésére a Pécs Holding utódjának vezetői nem tettek érdemi erőfeszítést.
2010
Az 4. módosítás a teljesítést 6 év 6 hónapban rögzíti, és rendelkezik a jelzálogalapításról. Egyik sem teljesült.
2017
A 5. módosításkor az érintettek már tisztában voltak azzal, hogy a Minerva-Udvar Kft. saját üzleti hasznára épít és értékesít lakóingatlanokat több százmillió forint értékben, de a PVH felé fennálló (még mindig fedezetlen) adósságát nem egyenlíti ki. Ennek ellenére a módosítás létrejött, az önkormányzat közgyűlésének jóváhagyása mellett.
2019
A 6. módosítással a PVH Zrt. – az önkormányzat közgyűlésének jóváhagyása nélkül – kötbérről mondott le, és 2022 júliusára módosította a befejezés határidejét. 2008. és 2019. között több millió forint kötbér- és kamatfizetés alól mentesült a Minerva-Udvar Kft., ugyanakkor a vállalkozó több százmillió forintos bevételre tesz szert azáltal, hogy az ingyen megszerzett területen felépített lakásait folyamatosan értékesíti.
Üzletház nincs, ingatlanvagyon nincs, pénz nincs
2021 novemberéig, 13 év elteltével:
- a projekt területén legalább 5 lakóház megépült és értékesítették is őket, de a telket biztosító önkormányzati cég követelését nem egyenlítették ki;
- csaknem félmilliárd forintnyi közvagyon nem térült meg, ennek érdekében a PVH korábbi vezetése semmilyen érdemi intézkedést nem tett, sőt közreműködött a határidők hosszabbításában;
- a tagi kölcsön és kamatai nem térültek meg az eltelt több mint 10 év alatt, de a PVH korábbi vezetői a projekt határidejének többszöri módosításával több alkalommal kötbérről és kamatkövetelésről is lemondtak;
- az eredeti projektcégből kikerült a vagyon, és a Pécsi Kispiac Kft. négy kisebb cégre bomlott, majd új, addig ismeretlen cégek szerezték meg a fejlesztési területet;
- a beruházással érintett ingatlanok már nem is az eredeti vállalkozó, a jelenleg már off-shore hátterű Minerva-udvar Kft. tulajdonában vannak, azon három, korábban ismeretlen cég szerzett ráépítéssel tulajdonjogot;
- a város szempontjából teljesen sikertelen 12 év alatt a PVH csaknem félmilliárdos követelésének nem volt semmiféle biztosítéka, fedezete.
Feljelentés és megoldás is született
A fentiek okán különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt született feljelentés. Ezzel együtt is megoldódik a régi és kusza ügy. Az igen hosszú tárgyalási folyamat végén a jelenlegi tulajdonos cégek képviselőivel sikerült a PVH-nak új megállapodást kötni, a vagyonrendezéshez a cégek pozitívan álltak. Pécs közgyűlése 2021. novemberben döntött arról a javaslatról, amely szerint
- a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. számára valódi értéket nem képviselő vagyonelemeket érdemi ingatlanterületekkel váltják ki, ezek értékét emelni is sikerült;
- ez az emelés némileg kompenzálja a korábbi PVH-vezetés idején elengedett kötbéreket, kamatigényeket;
- 22,7 millió forintot is kap teljesítésként a PVH Zrt.;
- csaknem 4 millió forintért megvásárolják a PVH 1 százalékos üzletrészeit is a mára kiüresedett projektcégekből;
- az önkormányzat vagyonhasznosító cége 512,7 millió forint összértékű ingatlanvagyonra tesz szert;
- ezek az ingatlanelemek a PVH saját bevételeit tudják növelni.
A PVH jelenlegi vezetése a novemberi közgyűlési döntést követően tavaly év végén meg is kötötte a fenti célok érdekében azokat a szerződéseket, amelyek az önkormányzati vagyon megtérülésének garanciáit jelentik.
Feljelentés: 2021.11.12.
Nyomozás elrendelése: 2021.12.15.
Eljárást megszüntető határozat: 2022.01.27.
Panasz a határozat ellen: 2020.02.07.
Panasz elutasítás: 2022.02.16.
Pótmagánvád: 2022.04.07.
Pótmagánvád elutasítása: 2022. 08.30.
Fellebezés az elutasítás ellen: 2022.09.05.
Pótmagánvád elutasításáról szóló jogerős döntés: 2022.10.04.