A PSN Zrt. audit tárgyát képezte a társaság jogi képviseletét érintő megbízási szerződések, kifizetések felülvizsgálata.
Az audit során megállapítást nyert, hogy a PSN Zrt. részére jogi tevékenységet kizárólag egy ügyvédi iroda végzett, amelynek a vizsgálattal érintett 2015-2019 évi időszakban a társaság összesen 50 millió forintot fizetett ki jogi tevékenységgel kapcsolatos feladatok ellátásáért.
A vizsgált időszakban – és azt megelőzően is – az ügyvédi iroda határozatlan idejű állandó, havi átalánydíjas megbízási szerződéssel rendelkezett nettó 350 ezer forint/hó díjazás ellenében. Ez a szerződés a 2015. évben kiegészült a labdarúgás TAO program megvalósításával kapcsolatos jogi tanácsadásra.
A PSN Zrt. megbízási szerződést kötött az irodával továbbá az aquapark fejlesztéssel kapcsolatos közbeszerzési eljárások lefolytatására nettó 6 millió forint és jogi tanácsadásra 8 millió forint összegben.
A fentieken túl a PSN Zrt. a 2016 és 2018 években további szerződést kötött az ügyvédi irodával TAO terhére sportfejlesztési program keretében látvány csapatsport támogatásokkal kapcsolatos jogi tanácsadásra (kézilabda, vízilabda, labdarúgás), amelynek terhére 8 millió forintot meghaladó díjat fizettek ki.
Utóbbihoz kapcsolódóan az audit során megállapítást nyert, hogy a PSN Zrt. 2015. év óta foglalkoztat jogi végzettségű pályázatkezelési igazgatót, akinek a feladatkörébe tartozik a TAO teljeskörű ügyintézése.
A fent említett jogvégzett munkavállaló a 2015. évtől a társaság pályázati és TAO munkatársa (munkaköre TAO ügyintéző, FEOR 3639), 2016. évtől pedig már pályázatkezelési igazgatója, sportszervező (FEOR 1413) volt, munkaköri leírása alapján a feladatai kiterjednek az alábbiakra:
3. pontja alapján „ellátja mindennemű TAO pályázathoz kapcsolódó teljes körű adminisztrációt”,
5. pontja szerint „látvány-csapatsport támogatások (TAO sportágak) pályázatainak előkészítése, benyújtása, koordinálása, nyomon követése, TAO pályázatok hiánytalan elszámolása, egyeztetése a szükséges szervezeti egységekkel, folyamatos és rendszeres kapcsolattartás a TAO ellenőrzési csoportokkal, valamint ezen feladatok teljes körű adminisztrációjának elvégzése teljes körű felelősséggel”.
Tekintettel arra, hogy a TAO tanácsadással kapcsolatos teljesítésekről kizárólag annyi került kiállításra, hogy „…megbízási szerződés alapján a Megbízott a feladatát ellátta, a rábízott feladatokat a „..” sportfejlesztési programban látta el.”, ezért nem lehetett megállapítani, hogy ténylegesen milyen feladatok látott el a megbízott úgy, hogy látszólag ezen feladatok elvégzésére a PSN Zrt. saját, jogvégzett alkalmazottal rendelkezett.
Továbbá megállapítást nyert, hogy az ügyvédi irodával kötött ű, összesen 4 darab TAO tanácsadás tárgyában létrejött szerződés többsége vízilabda és kézilabda sportágakra vonatkozott, azonban a 2016. évben kötött szerződésben a labdarúgás sportágat is rögzítették a felek, holott arra az iroda állandó megbízása is kiterjedt. Utóbbi körülmények alapján felmerült annak a gyanúja, hogy az ügyvédi iroda ugyanazon tevékenységért két szerződés alapján is díjazásban részesült, azonban az elvégzett feladatokról készített részletes teljesítésigazolás hiányában ennek megállapítása további nyomozást igényel.
A fent leírtak alapján – a finanszírozás TAO forrására figyelemmel - a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság a Btk. 396. § (1) bekezdésébe ütköző költségvetési csalás gyanúját állapította meg, amelyet továbbított a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező NAV Dél-dunántúli Bűnügyi Igazgatóságához.
Feljelentés: 2022. február 21.
Határozat az eljárás folytatásáról: 2023.05.30.
Határozat az eljárás megszüntetéséről: 2023.06.01. panasznak helye nincs.