A színházi fesztivál Pécs kulturális életében ikonikus esemény volt, koporsójába az alábbi eset is bevert néhány szöget. A Pécsi Országos Színházi Fesztivál Nonprofit Kft. (POSZF Nkft.) abból célból jött létre, hogy a Pécsett minden évben megrendezendő színházi fesztivált megszervezze és lebonyolítsa.
A társaság tagjai a releváns időszakban a ZSÖK Nkft. Pécs MJV Önkormányzata, a Magyar Színházi Társaság és a Magyar Teátrumi Társaság Közhasznú Egyesület voltak.
Az Aktor Nkft-t 2017. március 3-án hozta létre négy természetes személy, akik valamennyien kötődtek a POSZF Nkft-hez.
A POSZF Nkft. és az Aktor Nkft. 2017. június 20. napján - tehát utólag - együttműködési megállapodást kötött a 2017. június 8. és 17. közötti időszakban megrendezett Pécsi Országos Színházi Találkozó programjainak közös szervezésére.
Az együttműködési megállapodás alapján a POSZF Nkft. átengedte a 18 előadóművészeti szervezettel megkötött produkciós szerződésből származó jegybevételét az Aktor Nkft-nek, annak érdekében, hogy az Aktor Nkft. kulturális TAO támogatást kapjon a következő évben. Az Aktor Nkft. vállalta, hogy hozzá ténylegesen befolyt TAO támogatásnak az adminisztrációs és szervezési költségekkel csökkentett részét a következő év fesztiválprogramjának szervezésére fogja fordítani.
A 18 produkció befolyt jegyárbevétele, nettó 14.956.072,-Ft volt, azonban ez nem fedezte a 18 produkció költségeit (vételárát) ezt a felek úgy „kompenzálták", hogy az átruházással nem érintett további 17 produkció és a gálaest jegyár bevételét is kifizette a POSZF Nkft. az Aktor Nkft. részére anélkül, hogy erre köteles lett volna. A további 17 produkció árbevételére az Aktor Nkft. szerződéses megállapodás hiányában nem volt jogosult.
Ezzel a POSZF Nkft.-t vagyoni hátrány érte, melynek összege: 11.411.457,- Ft.
Aktor Nkft. 2018. évben a hatóság által kiállított igazolásban szereplő 20.524.027,-Ft összegben jutott TAO támogatáshoz. Ennek egy részéhez a fentiek szerint úgy jutott, hogy a POSZF Nkft. által kiállított jegybevétel-igazolást mutatta be a támogatás alapját képező árbevétel összege tekintetében, és ezzel a költségvetésnek vagyoni hátrányt okozott.
A realizált 20.524.027,-Ft összegű TAO támogatásból az Aktor Nkft. mindössze 10.734.076,-Ft-ot jutatott vissza az eredeti megállapodás szerint a POSZF Nkft. részére.
Az Aktor Nkft. úgy jutott előadóművészeti szervezeti, és ezzel TAO jogosulti státuszhoz, hogy támogatási szerződést kötött Siklós Városi Önkormányzatával és így nem kellett figyelembe venni a 3 éves kötelező működési idő előírást. Alapos a gyanú arra, hogy Siklós önkormányzatától az Aktor Nkft nem igényelt tényleges fenntartási szolgáltatást, csak azért volt szüksége a szerződésre, hogy TAO jogosulti státuszhoz jusson.
A POSZF Nkft., mint megrendelő és az Aktor Nkft., mint vállalkozó 2017. és 2018. években vállalkozási szerződéseket is kötöttek a POSZT lebonyolításhoz szükséges programszervezői és egyéb feladatok ellátására.
Megállapítható, hogy a vállalkozási szerződéseknek gazdaságilag szükségtelenek voltak, mert léteztek olyan harmadik személyekkel megkötött szerződések, amelyek tartalmuk szerint biztosították ezeknek a feladatoknak az ellátását. Alaposan feltehető, hogy a szerződéseket az Aktor Nkft. nem teljesítette, felmerül a gyanú, hogy ezen szerződések, vagy a szerződések egy része nem valós gazdasági tevékenységre jött létre.
Vagyoni hátrány 2017. évben 12.550.000,-Ft 2018. évben 32.620.000,-Ft, a nyomozás folyamatban van.
Nyomozás befejezése, az iratok ügyészséghez történő felterjesztése: 2023.05.12.
Vádemelés: 2023. 05. 24.
Előkészítő ülés: 2023. 12. 05,
Első tárgyalás: 2024. 03. 07.
Sajtómegjelenések: